Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.
Fizjologia ciała
Kości, mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy i inne tkanki wraz z nimi tworzą układ mięśniowo-szkieletowy, dzięki któremu możemy się poruszać, a nasze ciało zachowuje odpowiednią formę.
- Szkielet wspierający i chroniący tkanki miękkie, składa się z kości.
- Mięśnie, których działaniem kieruje układ nerwowy, są źródłem siły, zapewniają równowagę, utrzymywanie odpowiedniej postawy, ruch i są źródłem ciepła.
- Mięśnie łączą się z kośćmi przyczepami w okolicach stawów - te zaś stanowią ruchome połączenie kości. Dzięki temu układowi możemy się poruszać. Stanowią między innymi konstrukcję kolen, barków, bioder, nadgarstków czy palców.
- Więzadła to pasma tkanki łącznej włóknistej, których zadaniem jest łączenie ze sobą kości, by wspierać i wzmacniać stawy.
- Ścięgna to także pasma tkanki włóknistej, łączące mięśnie z kośćmi, przez co dzięki którym jest możliwy ruch.
- Chrząstka to sprężysta/elastyczna struktura pokrywająca zakończenia kości w stawach, amortyzująca je i umożliwiająca wykonywanie gładkich ruchów.
- Nerwy przenoszą informacje dotyczące odczuć i ruchu po całym organizmie.
*BBC Science & Nature - Human Body and Mind - Skeleton Layer. 2016. BBC Science & Nature - Human Body and Mind - Skeleton Layer. [ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.bbc.co.uk/science/humanbody /body/factfiles/ handsandfeet/hand.shtml. [Dostęp 20 kwietnia 2016 r.]
Wiek i organizm
Wraz z upływem lat nasz organizm ulega zmianom. Obejmują one komórki, tkanki i narządy, co wpływa na funkcjonowanie organizmu. Komórki stają się wraz z wiekiem coraz większe, posiadają coraz mniejszą zdolność do podziału i namnażania się. Starzenie się powoduje, że tkanki tracą swoją masę (jest to zjawisko atrofii, czyli zaniku) lub stają się sztywniejsze, co utrudnia poruszanie się. W miarę upływu czasu kości tracą gęstość i stają się bardziej kruche, a kręgi (elementy kręgosłupa) mogą ulegać zniekształcenią i naciskać na siebie.
Z wiekiem zwiększa się również ryzyko wystąpienia chorób takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów (najczęstszy rodzaj zapalenia stawów), do której objawów należą sztywność stawów i zmniejszenie elastyczności, a także proces zużywania się chrząstki. Często atakuje stawy kolanowe oraz stawy dłoni. Zwyrodnienia stawów mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych, sztywności, deformacji i bólu, co sprawia, że poruszanie staje się niewygodne, a wykonywanie codziennych czynności – utrudnione.
*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 78.
Jak dbać o starzejące się ciało?
Jednym z najlepszych sposobów na spowolnienie lub zapobieżenie powstawaniu problemów związanych z mięśniami, stawami i kośćmi są umiarkowane ćwiczenia, które pomogą w zachowaniu siły, równowagi i elastyczności.
Jeśli zaczniesz odczuwać silniejszy ból, niezależnie od tego, czy to ból pleców czy barków po ciężkim dniu, jeśli pojawią się objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, nie trzeba akceptować bólu jako oznaki starzenia się. W sprzedaży dostępne są leki, które mogą złagodzić ból i zmniejszyć natężenie stanu zapalnego, który często stanowi przyczynę bólu.
W przypadku uporczywych bólów stawów, mięśni lub kości wraz z upływem lat, najlepiej zasięgnąć porady lekarza, który przeprowadzi badania mające na celu zidentyfikowanie przyczyny bólu i poda sposoby na jego złagodzenie. Należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Dowiedz się więcej
Ruchy łagodzące ból pleców
Ruch to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu pleców. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci w zachowaniu aktywności fizycznej.
Dowiedz się więcejĆwiczenia fizyczne, a Twoje ciało
Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?
*WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/ fs385/en/.
Dowiedz się więcej