Objawy bólu karku
Uczucie sztywności w karku może powodować ból rozprzestrzeniający się na barki i ramiona.
Ból karku może być związany z uciskiem nerwów szyjnych, powodującym drętwienie, osłabienie lub mrowienie dłoni i ramienia.
01
Bólowi karku mogą towarzyszyć: uczucie napięcia mięśni, skurcze i bóle głowy. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.
02
Poruszając głową, możemy słyszeć odgłosy strzelania czy zgrzytania, powodowane przez przemieszczające się i ocierające się o siebie kości lub więzadła napotykające kość.
03
Jaki wpływ ma na Ciebie ból karku?
Ból karku może być naprawdę uciążliwy i nieprzyjemny, gdy utrudnia wykonywanie najbardziej podstawowych ruchów, takich jak obracanie głowy i próba obejrzenia się za siebie lub podnoszenie toreb z zakupami.
CZY WIESZ, ŻE...?
Gdy budząc się poczujesz, że Twoja szyja skręcona jest w jedną stronę i unieruchomiona w tym położeniu, może to być ostry kręcz szyi. Pojawia się on na skutek urazu mięśni karku. Jego przyczynami mogą być zła pozycja podczas snu. Zazwyczaj utrzymuje się zaledwie 24-48 godzin, ale poprawę można uzyskać nawet dopiero po tygodniu.*
*[ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.nhs.uk/Conditions/neck-pain/Pages/Introduction.aspx. [Stan na: 18 kwietnia 2016 r.]
**Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 47.
Dlaczego boli nas kark?
Ból karku może mieć wiele przyczyn, od urazów przez schorzenia takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów aż po stres, napięcie i złą postawę. Jest to bardzo powszechny problem, jednakże częściej cierpimy na tę dolegliwość w podeszłym wieku.
Dbaj o prawidłową postawę
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu karku jest napięcie lub naciągnięcie mięśni spowodowane złą postawą, na przykład podczas oglądania telewizji, siedzenia przed komputerem, spania w niewygodnej pozycji lub zbytniego skręcania i obracania szyi. Napięcie mięśni szyi może być również spowodowane stresem.
Wypadki, przyczyny anatomoczne
Ból karku może być także skutkiem urazów kręgów szyjnych powstałych na przykład podczas uderzenia innego samochodu w tylną część Twojego pojazdu. W takiej sytuacji głowa odchyla się do tyłu i do przodu. Innym powodem może być anomalia w budowie anatomicznej odcinka szyjnego. W każdym z tych przypadków należy zasięgnąć porady lekarza.
Leczenie specjalistyczne
Ból karku rzadko stanowi objaw poważniejszego problemu i zazwyczaj można go złagodzić za pomocą domowych środków. Leki przeciwbólowe to częsty sposób leczenia bólu karku, niezależnie od tego, czy przyjmowane są doustnie czy miejscowo – bezpośrednio w obolałym miejscu. Można również skorzystać z gorących lub zimnych okładów i łagodnych ćwiczeń usprawniających ruchomość szyi, kontrolować swoją postawę, by nie pogarszała urazu przez nieprawidłowe ułożenie. Jeśli jednak bólowi karku towarzyszy drętwienie, utrata siły w ramionach i dłoniach albo też odczuwasz świdrujący ból biegnący do barku lub ramienia, zawsze zalecana jest wizyta u lekarza. Możesz go poprosić o pokazanie Ci odpowiednich ćwiczeń, takich jak rozciąganie i łagodne ruchy, pomagające w odzyskiwaniu siły i elastyczności ruchów.
Przyczyny bólu karku
Odkryj gamę naszych produktów
Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc
Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dowiedz się więcej
Czym jest ból?
Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.
Dowiedz się więcejJak działają produkty Voltaren?*
Dowiedz się, jak działają produkty Voltaren dostępne bez recepty, by uśmierzać ból, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać powrót do zdrowia.
*dostępne bez recepty
Dowiedz się więcejĆwiczenia fizyczne, a Twoje ciało
Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?
*WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/.
Dowiedz się więcej