Kobieta łapiąca się za bolącą stopę

Dowiedz się więcej na temat bólu
stóp i kostek

Ból stóp i kostek jest częstą przypadłością. W tym miejscu przyglądamy się najczęstszym przyczynom i sposobom radzenia sobie z bólem stóp i kostek. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.
Wylecz się z bólu

Objawy bólu kostek i stóp

Ból może się pojawić na całej stopie, od palców do pięty, lub w stawie skokowym.

Obrzęk, ból i uczucie zesztywnienia mogą się pojawić, jeśli staw skokowy jest zwichnięty lub jeśli pojawią się uszkodzenia stawów palców stóp.

01

Skutkami uszkodzeń stóp mogą być bolesne powstałe pod wpływem nacisku siniaki i zaczerwienienia.

02

Obrzęk i ból mogą sprawić, że ciężko będzie swobodnie poruszać kostką lub obciążać stopę.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból stóp i kostek?

Wiele osób doświadczyło bólu stóp i kostek utrudniającego wykonywanie codziennych czynności, takich jak spacery z psem, wchodzenie po schodach, bieg do autobusu oraz uprawianie sportów.

Wylecz się z bólu

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 62.

Dlaczego bolą nas stopy i kostki?

Ból stóp i kostek może być spowodowany urazami związanymi z ich przeciążeniami i zwichnięciami, a także pęknięciami lub złamaniami kości. Przyczyną bólu pięty może być rozlane zapalenie powięzi podeszwy spowodowane przez uszkodzenie biegnącego pod podeszwą stopy pasma tkanki. Powodem bólu stóp może być także noszenie ciasnych, źle dopasowanych butów lub obuwia na wysokim obcasie, natomiast urazy sportowe odpowiadają za ból stóp, a także kostek. Szczegółowej diagnozy najlepiej dokonać podczas konsultacji z lekarzem.

Ból w stopie - piktogram

Jeśli odczuwasz ból pięty, może to być objaw kontuzji ścięgna Achillesa

Uczucie zesztywnienia i ból wzdłuż tylnej części pięty mogą stanowić oznaki uszkodzenia ścięgna Achillesa. Może być ono spowodowane powtarzającym się lub intensywnym naciągnięciem ścięgna łączącego mięśnie łydki z kością pięty. Ścięgna Achillesa używamy podczas chodzenia, biegania, skakania lub stania na palcach. Nic dziwnego więc, że kontuzja ta pojawia się często na skutek uprawiania sportów. Szczegółowej diagnozy najlepiej dokonać podczas konsultacji z lekarzem.

Zwichnięca i ból w kostce - piktogram

Zwichnięcia i ból kostek

Zwichnięcia są częstą przyczyną bólu kostek. Pojawiają się, gdy naciągniemy, skręcimy lub zerwiemy więzadła, co spowoduje spuchnięcie kostki oraz ból, gdy będziemy ją obciążać.


Leczenie specjalistyczne

Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem ponieważ stóp i kostek używamy codziennie, przemieszczając się, ich ból może stać się nie do zniesienia. Aby złagodzić ból, często sięgamy po domowe środki, takie jak okłady z lodu mające zmniejszyć obrzęk, trzymanie nogi na podwyższeniu i korzystanie z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych w celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem w przypadku dotkliwego bólu, znacznego opuchnięcia lub pojawienia się otwartej rany. Warto również go odwiedzić, jeśli nie jesteś w stanie utrzymać ciężaru ciała na stopie, przez co masz trudności z chodzeniem, odczuwasz piekący ból, drętwienie lub jeśli cierpisz na cukrzycę. Lekarz przeprowadzi stosowne badanie lekarskie i przepisze wykonywanie lżejszych ćwiczeń, a także wypisze skierowanie na badania obrazowe, takie jak rentgen czy rezonans magnetyczny.

Para trzymająca się za ręce, biegnąca przez strumień

Podstawowe informacje na temat kostek u nóg

Te proste ruchy pozwolą zachować odpowiednią elastyczność i ruchomość stawu skokowego.

Wrażenie rozciągania mięśni powinno być odczuwane w górnej części stopy i kostce.

  • Usiądź i upewnij się, że Twoje stopy nie dotykają ziemi.
  • Kierując dużym palcem u nogi, poruszaj stopą w taki sposób, by w powietrzu napisać każdą z liter alfabetu.
  • Powtórz te same ruchy używając drugiej kostki.
  • Wykonuj niewielkie ruchy jedynie za pomocą stopy i kostki.
  • Wykonuj to ćwiczenie dwa razy dziennie.

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia fizyczne, a Twoje ciało

Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?

Dowiedz się więcej

Czym jest ból?

Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.

Dowiedz się więcej

Fizjologia ciała

Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 78.

Dowiedz się więcej