Urazy
W zależności od urazu występujące objawy mogą być nieznaczne lub poważne oraz krótkotrwałe lub długotrwałe.
Ostre urazy pojawiają się nagle i może im towarzyszyć ostry, silny ból, obrzęk i brak ruchomości danej części ciała.
01
Zwichnięcia (w przypadku naciągnięcia, skręcenia lub zerwania więzadła) i naderwania (w przypadku naciągnięcia lub naderwania mięśni) zdarzają się często. Do ich objawów należą: ból, obrzęk, siniaki, skurcze mięśni i niezdolność do swobodnego poruszania uszkodzonymi stawami.
02
Jaki wpływ mają na Ciebie urazy?
Zwichnięcia i naderwania mogą od samego początku wymagać profesjonalnej opieki medycznej i mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych zajęć. Poważne urazy, takie jak złamania, zerwane więzadła i zwichnięcia mogą powodować pojawienie się znacznego bólu. W takiej sytuacji wymagana jest specjalistyczna opieka medyczna i odpowiednia ilość odpoczynku koniecznego do odzyskania zdrowia.
CZY WIESZ, ŻE...?
Nigdy nie próbuj „rozchodzić” urazu układu mięśniowo-szkieletowego. Gdy poczujesz ból, przestań chodzić, bawić się czy ćwiczyć, ponieważ w przeciwnym wypadku możesz tylko pogorszyć uraz.
*2016. Badanie Global Pain Index Full Report. GSK Global Pain Index
Przyczyny i rodzaje urazów
Urazu można doznać zarówno w pracy, jak i w domu, uprawiając sport czy prowadząc samochód. Powodami urazów podczas pracy mogą być poślizgnięcia, upadki czy podnoszenie ciężarów, a najczęstsze urazy sportowe obejmują urazy kolan, ścięgna Achillesa, zwichnięcia i naderwania oraz urazy barków.
Urazy w miejscu pracy
Niektóre z najczęstszych przyczyn urazów w miejscu pracy to potknięcia, poślizgnięcia się i upadki, a także wypadki związane z podnoszeniem ciężarów. Najczęstsze rodzaje urazów w miejscu pracy to zwichnięcia, naderwania, urazy pleców, głowy i szyi oraz choroby z przeciążenia.
Urazy sportowe
Urazy sportowe mogą dotyczyć niemal każdej części ciała, włącznie z mięśniami, kośćmi, stawami i tkanką łączną (ścięgna i więzadła). Najczęstsze rodzaje urazów sportowych to naderwania i zwichnięcia. Urazy kolan mogą pojawiać się na skutek uprawiania sportów lub ćwiczeń, w wyniku nadmiernego obciążenia, uszkodzeń chrząstki lub zerwania więzadeł. Urazy ścięgna Achillesa występują, gdy uszkodzone zostaje ścięgno łączące mięsień łydki z piętą. Przyczynami urazów sportowych mogą być wypadki, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia, niewłaściwe ubrania lub buty, brak kondycji lub nieprzeprowadzenie rozgrzewki lub brak właściwego rozciągnięcia mięśni przed rozpoczęciem rozgrywki.
Leczenie specjalistyczne
Leczenie urazu zależy od jego rodzaju i stopnia uszkodzenia ciała. Niewielkie urazy często można wyleczyć metodami domowymi. Aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny, można stosować sprzedawane w aptece bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli uraz powoduje silny ból, obfite krwawienie, drętwienie, gdy obciążanie uszkodzonego obszaru ciała jest niemożliwe lub jeśli bólowi towarzyszy rosnący obrzęk albo niestabilność stawów, należy udać się do lekarza. Lekarz może zalecić przeprowadzenie rehabilitacji, by poddana urazowi część ciała wróciła do normalnego poziomu sprawności. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.
5 częstych urazów
Odkryj gamę naszych produktów
Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc
Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dowiedz się więcej
Ćwiczenia fizyczne, a Twoje ciało
Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?
Dowiedz się więcejAnatomia ciała
Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.
Dowiedz się więcejŁagodzenie bólu
Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają różne produkty przeciwbólowe, by ułatwić Ci wybór odpowiedniego środka, który pomoże Tobie w walce z bólem z odczuwanym przez Ciebie bólem.
*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 30.
Dowiedz się więcej